Nuolat besikeičiančiame dietų ir mitybos pasaulyje sirtuinų dieta jau spėjo tapti daug žadančiu metodu. Šis mitybos planas pagrįstas baltymų, vadinamų sirtuinais, kurie, kaip manoma, atlieka svarbų vaidmenį reguliuojant senėjimą, medžiagų apykaitą ir bendrą sveikatą, aktyvavimu.
Sirtuinai
Sirtuinai yra septynių žmogaus organizme randamų baltymų (SIRT1-SIRT7) grupė, kuri pastaraisiais metais sulaukė didelio dėmesio dėl jų sąsajų su ilgaamžiškumu ir ląstelių sveikata. Manoma, kad šiuos baltymus aktyvina tam tikri junginiai, vadinami polifenoliais, kurie dažniausiai randami tokiuose maisto produktuose kaip vynuogės, raudonasis vynas, ciberžolė ir žalioji arbata. Sirtuinai dažnai vadinami „ilgaamžiškumo baltymais“, nes manoma, kad jie padeda taisyti pažeistą DNR, mažina uždegimą ir reguliuoja ląstelinius procesus, kurie gali sulėtinti senėjimą.
Pagrindiniai sirtuinų dietos principai
Sirtuinų dieta akcentuoja maisto produktų, kuriuose gausu sirtuinus aktyvinančių junginių, vartojimą. Nors ji nenustato griežtų kalorijų apribojimų ar maisto produktų išskyrimo, tačiau skatina į kasdienį maistą įtraukti tam tikrus maisto produktus.
- Raudonasis vynas: Raudonajame vyne esantis resveratrolis, kaip manoma, aktyvina sirtuinus. Tačiau svarbiausia yra saikingumas, nes per didelis alkoholio vartojimas gali turėti neigiamą poveikį sveikatai.
- Tamsusis šokoladas: Kakava yra sirtuinus aktyvinančių polifenolių šaltinis.
- Ciberžolė: Ciberžolės aktyvusis junginys kurkuminas skatina sirtuino aktyvumą. Ciberžolė yra pagrindinis daugelio Azijos šalių virtuvės patiekalų ingredientas, jos galima dėti į įvairius patiekalus.
- Žalioji arbata: Manoma, kad žaliojoje arbatoje gausu polifenolio epigalokatechino galato (EGCG), kuris aktyvina sirtuinus. Žaliosios arbatos gėrimas gali būti labai nesudėtingas būdas įtraukti sirtuinus aktyvinančių junginių į savo mitybą.
- Lapiniai žalumynai: Daržovės, tokios kaip lapiniai kopūstai, špinatai ir rukolos, turi daug chlorofilo, kuris siejamas su sirtuinų aktyvinimu.
- Riešutai ir sėklos: Graikiniai riešutai, migdolai ir pirmo spaudimo alyvuogių aliejus yra sveikų riebalų ir polifenolių šaltiniai, kurie gali palaikyti sirtuino funkciją.
Sirtuinų dietos privalumai
Sirtuinų dietos šalininkai teigia, kad ji gali būti naudinga sveikatai, pvz.:
- Ilgaamžiškumas: Įvairiais tyrimais nustatyta, kad sirtuinų aktyvavimas yra susijęs su ilgesne gyvenimo trukme. Nors žmogaus ilgaamžiškumas yra sudėtingas ir priklauso nuo daugybės veiksnių, sirtuinų dieta gali tapti daug žadančiu pagalbininku.
- Svorio reguliavimas: Sirtuinų dieta gali padėti reguliuoti medžiagų apykaitą ir skatinti svorio mažėjimą, tačiau šiems teiginiams patvirtinti reikia daugiau tyrimų.
- Ląstelių sveikata: Sirtuinai atlieka svarbų vaidmenį taisant pažeistą DNR, mažinant uždegimą ir didinant ląstelių atsparumą, o tai gali pagerinti bendrą sveikatą.
Svarbu pažymėti, kad nors sirtuinų dieta yra veiksminga, ji vis dar yra palyginti nauja koncepcija, todėl reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų visiškai suprastas jos ilgalaikis poveikis žmogaus sveikatai. Kaip ir bet kurios kitos dietos atveju, prieš imantis esminių mitybos pokyčių, patartina pasitarti su gydytoju arba dietologu.